واترجت (برشکاری مواد غذایی)  


برای چندین دهه، واترجت به عنوان یک فرآیند تولید و برش انواع مواد غذایی، از جمله پیتزا، کیک، کاهو، کرفس، گوشت، ماهی منجمد، ساندویچ و انواع مواد غذایی منجمد استفاده شده است. ارزشمندترین استفاده آن برش گوشت، نانوایی، شیرینی و محصولات بهداشتی می باشد با حذف آلودگی های موجود در سیستم های برش تیغه. سیستم های برش واترجت خالص (بدون ساینده) برای برش مواد غذایی استفاده می شود. برش واترجت خالص به افزایش بهره وری، کاهش ضایعات، بهبود بهره وری کمک می کند. بهترین و مهمترین مزیت استفاده از این روش ایجاد بهداشت بالاتر از تمام راهکارهای برش دیگر است.  


   

   


سرعت باور نکردنی برش با استفاده از آب خالص در سیستم واترجت سبب شد که "فن آوری واترجت، یکی از سریع ترین فرآیندهای رشد ماشین ابزار، به علت تنوع و سهولت عملیات، در جهان گردد."

بزرگترین مزیت واترجت با استفاده از آب خالص، صرفه جویی در زمان، به عنوان یک راه حل برش مواد غذایی است. از آنجا که برش با تیغه و چاقو، به مرور زمان کند شدن را در پی دارد و بسیار کسل کننده است، واترجت بدون خرابی یا کم شدن سرعت و یا تغییرات دیگر این موارد را مرتفع ساخته است. نانوایی عملکرد برش کیک خود را با واترجت  در مقایسه با استفاده از چاقو دو برابر نموده است. استفاده از برش مواد غذایی با استفاده از آب راهکاری است که هیچ باکتری یا آلودگی در مواد غذایی ایجاد نمی کند، برخلاف دیگر برش ها مانند استفاده از تیغه، چاقو، و یا هر ابزار دیگر، که احتمال آلودگی را بسیار بالا می برند. برش مواد غذایی شامل غذاهایی مانند گوشت، مرغ، ماهی، مواد غذایی منجمد، تولید، کیک، شکلات، و سیب زمینی سرخ کرده و ... می باشد.


   


   


استفاده از یک روزنه الماس برای به حداکثر رساندن عمر مفید واترجت، به طور معمول جریانی به اندازه عرض یک تار موی انسان و در سرعت های تا 900 سانتیمتردر هر ثانیه، ایجاد می نماید. این بریدگی کوچک به طوری دارای عرضی نازک است که مواد غذایی فشرده یا شسته و مرطوب نمی شود. دلیل محبوبیت این روش برش جهت مواد غذایی، میتواند سرعت بسیار بالای برش و کم بودن شکاف برش و در نتیجه هدررفتگی کمتر ماده غذایی، باشد. این کوچک بودن شکاف برش و سرعت بسیار بالای آن، اجازه نفوذ آب و جذب آن توسط ماده تحت برش را به حداقل ممکن می رساند.